Jēdziens “izdalītais serveris” parādījās no angļu termina “dedicated server” un paredz hostinga veidu, pateicoties kuram lietotājs saņem nevis virtuālo, bet pilnīgi individuālo fizisko serveri. Parasti, līdzīgs hostinga veids ir nepieciešams aplikāciju pilnvērtīgai darbībai, kuru funkcionēšana nav iespējama vienlaicīgi ar citiem WEB-projektiem, vai tām aplikācijām, kuras izvirza resursiem speciālās prasības.
Pilnīga pieeja programmatūrai un tīkla drošība
Izdalītā servera īpašnieks saņem iespēju mainīt personīgā datora konfigurācijas, veicot uz servera praktiski jebkurus tehniskos darbus, tajā skaitā veicot jebkuras operētājsistēmas uzstādīšanu. Turklāt visas uzskaitītās darbības nekādā veidā neietekmēs citu dienestu un serveru funkcionēšanu. Virkne hostinga pakalpojumu sniedzēju nodrošina pieeju pie izdalītā servera pa KVM/IP, ar to pašu realizējot iespēju veikt attālinātu programmatūras iestatīšanu, kā arī BIOS.
Tīkla drošība, izmantojot izdalīto serveri, tiek nodrošināta izvietojot datu bāžu serveri uz atsevišķas individuālās mašīnas. Šādi mēri tiek pielietoti, lai potenciālais hakeris, kurš spēj kaut kādā veidā kļūt par superlietotāja tiesību ieguvēju, nespētu kaitēt datu bāzei. Šādā veida atrisinot tīkla drošības jautājumu, hakeris nespēs saņemt pilnīgu pieeju visam SQL, bet varēs izmantot tikai ierobežotu uzglabājamo procedūru skaitu, izmantojot kurus nesanāks sistēmai radīt nopietnus bojājumus.
Tajā situācijā, kad datu bāzes serveris izmanto ievērojamu resursu apjomu skaitļošanai, tajā paša laikā tīmekļa serveri vai FTFserveris palaist uz tās pašas mašīnas nav iespējams, izdalītais serveris tiek aktivizēts datu bāzes izvietošanai. Šādu apstākļu gadījumā jāņem vērā, ka datu bāzes un tīmekļa servera izvietošana uz dažādām mašīnām nodrošina lietotājiem pieeju pie datu bāzēm, veicot tīmekļa serverī tehniskos darbus.
Servera izmantošana datorspēlēm
Par izdalīto serveri pieņemts saukt arī spēļu serveri, kurš paredzēts lielam skaitam lietotāju, un uz kura palaiž tikai spēles servera komponenti.
Tīkla spēles servera daļu pārnes uz atsevišķu datoru vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, pastāv mērķis pārrestartēt datoru – ja spēlē piedalās vienlaikus vairāki spēlētāji, izdalītā servera izveide ir obligāts noteikums, kas pieciešams, lai nodrošinātu nepārtrauktu spēles procesu. Šīs prasības ignorēšana novedīs pie spēļu programmas darba ievērojamas aizkavēšanās un uzkāršanās. Vēl viens spēles servera daļas pārnešanas uz individuālo datoru iemesls ir spēļu platformas organizācija – šajā gadījumā izdalītais serveris kļūst par tīkla spēles pastāvīgi strādājošo platformu.
Kādi ir izdalīto serveru priekšrocības un trūkumi?
Izdalītā servera izmantošana nodrošina lietotājam vairākās priekšrocības. Pirmkārt, vietnes īpašnieks saņem tiesības servera administrēšanai un kontrolei. Turklāt izdalītais serveris ļauj neaizdomāties par problēmu, kura saistīta ar datu ielādēšanu un izlādēšanu no vietnes pieaugošā trafika gadījumā. Hostings uz izdalītā servera – prātīgs un pareizs risinājums vietņu īpašniekiem, kuriem nepaciešama interneta resursu uzticama un droša darbība.
Neskatoties un acīmredzamām izdalīto serveru priekšrocībām, lielākā vietņu īpašnieku daļa izvieto savus interneta resursus uz kopējās lietošanas serveriem. Lieta tajā, ka izdalītais serveris ir dārgāks nekā izvietot vietni uz servera ar kopējo hostingu. Nepieciešams atzīmēt, ka bieži vien uz servera ar kopējās lietošanas hostingu atrodas vairāki simti tīmekļa vietņu.
Pietiekoši augsta izdalītā servera cena ir noteikta ar to, ka izdalītais hostings paredz nodrošināmā servera tehnisko atbalstu un apkalpošanu. Šādu izdalīto serveri pieņemts saukt par vadāmu. Tajā pašā laikā izmaksas var samazināt, izmantojot hostingu uz izdalītā servera bāzes nevadāmā tipa. Taču šajā gadījumā vietnes īpašniekam nepieciešamas noteiktas iemaņas vai nu vērsties kompānijā, kura piedāvā hostinga pakalpojums.
Izdalītā servera izmantošanas cena ar uzviju sedz tās iespējas, kuras šī veida serveris nodrošina vietnes īpašniekam.